Etykiety

sobota, 7 stycznia 2017

większe znaczenie

Victor Emil Frankl to austriacki psychiatra, twórca logoterapii, który był wieźniem obozów koncentracyjnych m.in w Auschwitz.
Swoje obserwacje dotyczącego osób, którym udało się przeżyć obóz  opisał w ksiązkach. Odwołuje się w nich także do własnych przeżyć i co dodawało mu sił do życia, mimo tego w jak okropnych warunkach się wtedy znajdował. Jego ksiązki i zawarte w nich teorie, mają na celu pomóc także ludziom, żyjącym współcześnie nadać życiu głębsze znaczenie.
Lekcje, jakie można wyciągnąć z jego książek to:

Lekcja pierwsza
Miej dystans. Do siebie, do sytuacji w których się znajdujesz. Masz jakiś lęk? Wyśmiej go! Łatwo napisać ? Moze dodam też, że więźniowie, którym udało się przetrwać okropne warunki w obozach cechowali się sporo dozą poczucia humoru np. opowiadali sobie zabawne anegdoty.


Lekcja druga. 
"Człowiekowi można odebrać wszystko z wyjątkiem jednego - ostatniej z ludzkich swobód: swobody wyboru swojego postępowania w konkretnych okolicznościach"
Każdy z nas decyduje o swojej reakcji na konkretny bodziec. Na wiele rzeczy w życiu nie mamy po prostu wpływu i to na co mamy wpływ to nasza reakcja i działanie. Tak właśnie czuli się ludzie, wtrąceni do obozów koncetracyjnych. Nie mieli wpływu na okoliczności w jakich się znajdują, ale mieli wybór i mogli podjąć decyzje czy skupią się jedynie na złych okolicznościach czy wybiorą nadzieje i myśl że być może uda się im kiedyś wydostać się z obozu.


Lekcja trzecia. 
Człowiek potrzebuje poczucia sensu i wiedzy dlaczego i dla kogo żyje.
Tym, co pozwalało przeżyć ludziom w obozach koncentracyjnych, to pasja i miłość do kogoś. Poczucie celu, ze chcesz coś jeszcze stworzyć lub pokazac światu czy spotkać się z bliską Ci bardzo osobą, potrafi nadać głebszy sens życiu. Sam Frankl przeżył dzięki pasji i chęci napisania książki oraz miłości do swojej żony, którą miał nadzieje spotkać po wydostaniu się z obozu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz